ContactsStaff List

More Website Templates at TemplateMonster.com!

 

Contact / Staff List

Dear Parents/Carers

Please see the Venerable Bede Staff list below.

The Venerable Bede Academy
Tunstall Bank
Ryhope
Sunderland
SR2 0SX
Tel: 0191 5239745
Fax: 0191 5239775
venerable.bede@venerablebede.co.uk

 

Role

Staff Member

Head Teacher

Gill Booth

Deputy Head Teacher

David Airey

Deputy Head Teacher

Lynne O'Leary

Assistant Head Teacher

Margaret Cummings

Assistant Head Teacher

Christian Roberts

Assistant Head Teacher

Richard Goodman  

Assistant Head Teacher

Neil Wilkie  

Assistant Head Teacher

Patrick William-Powlett  

-

Head of Year 7

Michelle Birtwhistle

Head of Year 8

Dawn Outen

Head of Year 9

Bob Earl

Head of Year 10

Jason Exley

Head of Year 11

Paul Roddy

-

Head of Art

Frances Whinn

Head of English

Neil Wilkie

Head of Humanities

Laura Nicholson

Head of ICT

Tracy Goodrick

Head of Learning Support & SENCO

Susan Percival

Head of Maths

Patrick William-Powlett

Head of MFL

Victoria DaGamma

Head of PE

Jane Hughes

Head of RE

Richard Goodman  

Head of Science

Peter Clark

Head of Technology

Kirsten Rutherford

-

2nd in Department for English

Louise Crosby

2nd in Department for Maths

Daniel Clarke

2nd in Department for Science

Chris Paleschi

2nd in Department for Humanities

David Devine

-

Teacher of English

Nicola Lathaen

Teacher of English

Eileen Black

Teacher of English, Literacy Coordinator

Louise Crosby

Teacher of English

Robyn Murray

Teacher of Geography

Bob Earl

Teacher of History

David Devine

Teacher of History

Gemma Fox

Teacher of ICT

Andrea Hill

Teacher of Mathematics

Gerard Watson

Teacher of Mathematics

Pauline Urwin

Teacher of Mathematics & Leading Teacher for Careers & Guidance

Paul Young

Teacher of MFL

Audrey Wilson

Teacher of Music

Philip Walton

Teacher of PE

Michelle Birtwistle

Teacher of PE, Leading Teacher for High Achievers

Robert Atherton

Teacher of RE

David Johnson

Teacher of RE

Kimberley Pendry

Teacher of Science

Andrew Rutherford

Student Support and Behaviour Intervention Teacher

Damian Maw

Teacher of Science

Jason Exley

Teacher of Science, Citizenship Co-ordinator

Laura Caush

Teacher of Spanish

Paul Roddy

Teacher of Technology

Dawn Outen

Teacher of Technology

Hayley Williams

-

Higher Level Teaching Assistant for English

Izzy Dickinson

Learning Support Assistant

Jackie Reed

Learning Support Assistant

Julie Johnson

Learning Support Assistant

Kay Brown

Learning Support Assistant

Diane Thirlwell

Learning Support Assistant

Ian Lauder

Learning Support Assistant

Karen Maughan

-

Senior Cover Supervisor

Paul Duke

Cover Supervisor

James Anderson

-

Data, ICT Manager

Andrew Common

School Librarian

Caroline Richards

Administration & Premises Manager

Judith Robinson

Head Teacher's Personal Assistant

Tracy Gray

-

Science Technician

Paul Carlin

Senior ICT Technician

Christopher Goodrick

D & T Technician

Craig Carlin

D & T Technician

Sandra Gooch

Performing Arts Technician

Andrew Irvine

-

Building Supervisor

Bryan Anderson

Building Supervisor

David Eastick

-

Behaviour Support Worker

Dean Wright

-

Senior Finance Officer

Kay Hunter

Finance Officer

Susan Pink

Administrative Assistant (Data and Examinations)

Sandra Moore

Administrative Assistant (Attendance & Inclusion)

Denise Bowman

Receptionist / Administrative Assistant

Linda Simpson

Administrative Assistant (Extended Schools)

Michelle Barber

-

School Nurse

Julie Reay

Wearside Youth for Christ

Andy Osenton

Connexions Advisor

Sandra Quigley

-

Lunchtime Supervisor

Debra Davison

Lunchtime Supervisor

Karen Hogan

Lunchtime Supervisor

Jane Hutchinson

Lunchtime Supervisor

Alyson Rodda

Lunchtime Supervisor

Lynn Wheatley

-

Cleaning Staff

Kelly Carter

Cleaning Staff

Lesa Halsall

Cleaning Staff

Angela Hargreaves

Cleaning Staff

June Hunter

Cleaning Staff

Wendy Hair

Cleaning Staff

Ann Smith

Cleaning Staff Alison Rodda

Cleaning Staff

Joanne Thynne

-

Catering Team

 

David Robinson - School Chef/Lead Cook

Suzanne Lewis

Gillian Lodge

Carol Beaney

Marie Jones

Lynda Dobson

Diane Spoors

Dana O'Hara

Shirley Christie

Andrea Emmerson

Margaret Laws

Susan Fisken

 

Ofsted Comments

The school is outstanding at meeting the needs of all learners
• Behaviour is good...calm and well-ordered
• Students are enthused and want to learn
• Exceptional staff commitment
• Senior Leadership of the highest calibre
• Pioneering work
• Significant investment to develop the quality of teaching
• Teaching is motivational
• Students are making strong gains
• High parental satisfaction
• Students talk with pride...relationships are positive in lessons and around the school
• The atmosphere for learning and for personal and spiritual growth is outstanding
• A purposeful and forward-looking institution capable of further outstanding growth

Recent Inspections

Congratulations to our students, staff, governors and families on two fantastic inspections,

each lasting two days! Ofsted were the first to visit under the New Framework in January this year, closely followed by a SIAS (Statutory Inspection of Anglican Schools). Judged from Good to Outstanding in all categories.:

Most of all, we pride ourselves on being inclusive; a neighbourhood school, open to all. See our new Admissions Policy or simply give us a ring and we’ll show you around.

Mrs. Booth
Headteacher